مبانی نظری تمایز یافتگی بوئن(فصل دوم پایان نامه)

  • نسخه
  • تاریخ نشر ژوئن 2, 2019

توضیحات

 

نگارش پایان نامه و پروپوزال در رشته های روانشناسی، مشاوره، علوم تربیتی و علوم اجتماعی

شماره تماس: 09370334885-09193669849

 

فهرست مطالب

تعاریف مختلف تمایز یافتگی

میزان تمایز یافتگی

پیش فرض های نظریه بوئن

مفاهیم کلیدی نظریه بوئن

نظریه سیستم های خانواده بوئن

تمایز خود

فرایند انتقال چند نسلی

تمایز یافتگی افراد خانواده

جدایی عاطفی

موقعیت هم والدها

 

تمایزیافتگی یعنی رابطه خود را با سایرین حفظ کردن، ولی جایگاه خود را شناختن، و از قبول نقش های نباید و غیرطبیعی شانه خالی کردن، تمایزیافتگی یعنی پی بردن به اینکه خانواده چطور ما را به ایفای نقش هایی گمارده است و چطور در ما حلول کرده و عمر می کند. متمایز شدن یعنی خود را شناختن که لازمه آن شناختن خانواده است، تمایزیافتگی یعنی از وابستگی به درآمدن و در استقلال متولد شدن (ثنایی، 1378). تمایز خود، به عنوان درجه ای تعیین می شود که با آن شخص قادر به توازن عملکرد ذهنی و احساسی و دست یابی به صمیمیت و استقلال در روابط می باشد (اسکورن، فرلیندر، 1998). تمایزیافتگی به عنوان، افزایش استقلال و مسئولیت پذیری تعریف می شود (هی لی، بی تا؛ ترجمه ثنایی، 1394).

تمایزیافتگی یک فرآیند مادام العمر است که کوشش می کند؛ افراد را از طریق فرآیندهای داخلی و خارجی و خودتنظیمی متعادل سازد که این اشاره به یک فرآیند دارد، نه یک هدف دست یافتنی، به عبارتی تمایزیافتگی یک دستورالعمل برای زندگی است (فریدمن، 1991). تمایز در سطح فیزیکی، اشاره به توانایی برای تشخیص افکار از احساسات و انتخاب بین هدایت شدن به وسیله ذهن یا احساسات شخص دارد. تمایز بالاتر به شخص امکان می دهد تا تأثیر نیرومندی را به واسطه استدلال منطقی در شرایط پیش رو تجربه کند. در مقابل اشخاصی که تمایز کمتری دارند تمایل دارند بیشتر واکنش احساسی داشته باشند. ساکت ماندن در واکنش به احساسات دیگران برای آن ها دشوار است، آن ها بیشتر تمایل به اتخاذ تصمیماتی دارند که احساس کنند درست است و به طور خلاصه آن ها در دام دنیای احساس گرفتارند.

در یک سطح بین فردی، تمایزیافتگی اشاره به توانایی برای تجربه صمیمیت با استقلال از دیگران دارد، اشخاص متمایزتر قادر به تثبیت موقعیت خود در روابط، برقراری یک حس تعریف شده واضح از خود و تماس و پیوند فکورانه با دیگران به هنگام اعمال فشار از جانب آن ها می باشد. تمایز، مرزهای انعطاف پذیری را ممکن می سازد و اتحاد فیزیکی با دیگران را بدون ترس از ادغام شدن ارائه می دهد (اسکورن و فرلیندر، 1998). تمایزیافتگی مترادف با شخص گرایی، خودمختاری و استقلال نیست، تمایزیافتگی با نقطه قوت سروکار دارد نه نقاط ضعف (فریدمن، 1991).

 

بازدیدها: 258

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی

تماس با پشتیبانی
09370334885 09193669849

شبکه های اجتماعی ما

  • 0
  • 35
  • 58
  • 3,510
  • 5,807
  • 28,499
  • 117,308